FIBA World Cup 2019 Asian Qualifiers Schedule, Standings and Scores Update

Posted September 13, 2018 11AM – Last Update December 4, 2018 5PM

FIBA World Cup 2019 Asian Qualifiers Schedule, Standings and Scores Update. Read the latest update on the Gilas Pilipinas basketball team schedule, standings, venues, scores and recap in the Asian Qualifiers. The Philippine basketball team opponents in the qualifiers include Japan, Chinese Taipei, Australia, Iran, Qatar and Kazakhstan.

Gilas Pilipinas Asian Qualifiers Win-Loss Record

- - Pilipinas Standing Asian Qualifiers - 5 Wins - 5 Losses
78 70 Gilas Pilipinas loses to Iran NT
92 88 Gilas Pilipinas loses to Kazakhstan NT
92 81 Gilas Pilipinas defeats Qatar NT
73 81 Gilas Pilipinas loses to Iran NT
53 89 Gilas Pilipinas loses to Australia NT
93 71 Gilas Pilipinas defeats Chinese Taipei NT
89 84 Gilas Pilipinas defeats Japan NT
68 84 Gilas Pilipinas loses to Australia NT
90 83 Gilas Pilipinas defeats Chinese Taipei NT
77 71 Gilas Pilipinas defeats Japan NT

Gilas Pilipinas Asian Qualifiers Schedule, Venues and Scores

Date: February 24, 2019
Venue: -
Winner: -

GILAS PILIPINAS

00

VS

00

KAZAKHSTAN

Date: February 21, 2019
Venue: -
Winner: -

GILAS PILIPINAS

00

VS

00

QATAR

Date: December 3, 2018
Venue: Mall of Asia Arena
Winner: Iran

GILAS PILIPINAS

70

Castro William 19, Standhardinger 17, Lassiter 12, Fajardo 8, Wright 4, Belga 3, Rosario 3, Santos 2, Aguilar 2, Tenorio 0, Norwood 0, Thompson 0.

VS

78

IRAN

Jamshidijafarabadi 26, Yakhchalidehkordi 21, Mirzaeitalarposhti 11, Arghavan 8, Hassanzadeh 7, Mozafarivanani 3, Hosseizadeh 2, Sedighi 0, Davoudichegani 0, Torabi 0, Rezaeifar 0.

Date: November 30, 2018
Venue: -
Winner: Kazakhstan

GILAS PILIPINAS

88

Pringle 29, Fajardo 14, Lassiter 13, Tenorio 8, Norwood 7, Thompson 6, Wright 5, Aguilar 4, Erram 2, Slaughter 0, Belga 0, Cabagnot 0.

VS

92

KAZAKHSTAN

Zhigulin 30, Bykov 20, Yergali 12, Murzagaliyev 11, Kuanov 8, Bazhin 7, Marchuk 4, Gavrilov 0, Lapchenko 0, Chsherbak 0.

Date: September 17, 2018 - 7:30PM
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Gilas Pilipinas

GILAS PILIPINAS

92

Aguilar 16, Cabagnot 16, Pringle 13, Belga 11, Lee 8, Wright 6, Sangalang 5, Lassiter 5, Erram 4, Taulava 3, Thompson 3, Norwood 2.

VS

81

QATAR

Mohammed Mohd 26, Ngombo 17, Al-Rayes 17, Khalid 10, Mohammed Hassan 4, Gueye 3, Abdelbaset 3, Abdelhaleem 1, Lashin 0, Avdic 0.
Date: September 13, 2018 - 8:30PM
Venue: Azady Gym, Tehran
Winner: IRAN

GILAS PILIPINAS

73

Standhardinger 30, Cabagnot 9, Belga 7, Lee 6, Thompson 5, Almazan 5, Lassiter 4, Taulava 3, Norwood 2, Sangalang 2, Maliksi 0, Erram 0.

VS

81

IRAN

Bahrami 21, Mashayekhi 19, Kazemi 11, Arghavan 8, Yakhchali 7, Jamshidi 6, Mirza 5, Hassanzadeh 4, Davoudichegani 0, Haddadi 0, Mozafarivanani 0.

Date: July 2, 2018
Venue: Philippine Arena - Bulacan
Winner: AUSTRALIA

GILAS PILIPINAS

53

VS

89

AUSTRALIA

Date: June 29, 2018
Venue: Heping Gym - Taipei
Winner: PILIPINAS

GILAS PILIPINAS

93

VS

71

CHINESE TAIPEI

Date: February 25, 2018
Venue: Mall of Asia Arena - Pasay
Winner: PILIPINAS

GILAS PILIPINAS

89

VS

84

JAPAN

Date: February 22, 2018
Venue: Court Arena - Margaret, Melbourne
Winner: AUSTRALIA

GILAS PILIPINAS

68

VS

84

AUSTRALIA

Date: November 27, 2017
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: GILAS PILIPINAS

GILAS PILIPINAS

90

VS

83

CHINESE TAIPEI

Date: November 24, 2017
Venue: Olympic Park - Komazawa, Tokyo
Winner: GILAS PILIPINAS

GILAS PILIPINAS

77

VS

71

JAPAN

Philippine Basketball:

Gilas Pilipinas chooses Stanhardinger over injured Slaughter

September 12, 2018 – Manila Time

Philippine Basketball News 2018: Gilas Pilipinas will battle Iran NT in the fourth window of the 2019 FIBA World Cup Asian Qualifiers tomorrow Thursday (September 13) sans injured Greg Slaughter and Stanley Pringle. Coach Yeng Guiao chose to field-in Christian Stanhardinger as the naturalized player to have a better match-up against Iran led by behemoth Hamed Haddadi at center position.

Notes:

Slaughter had the greenlight of FIBA to play as local, but his ankle injury sustained from his last game with Barangay Ginebra in the PBA, sidelined him from practicing with the Gilas’ crew. It was questionable if he could play at 100% against Haddadi given his injury.

Pringle would have also been a shoo-in in the line-up but being restricted as a naturalized player meant that it was either him or Stanhardinger who will be chosen for the post.

➤ Also cut from the line-up were Japeth Aguilar and Matthew Wright, who are both serving a one-game FIBA suspension.

➤ The final line-up includes Stanhardinger, Poy Erram, Asi Taulava, Beau Belga, Raymond Almazan, Ian Sangalang, Allein Maliksi, Alex Cabagnot, Scottie Thompson, Paul Lee, Gabe Norwood and Marcio Lassiter.

➤ SBP president Al Panlilio announced the final roster this Wednesday morning.

➤ After the game against Iran, Gilas will then face Qatar on September 17 in a closed-door matchup at the Araneta Coliseum.

Posted September 12, 2018 - Manila Time

Written by Rock Punzalan for Philippine Basketball News Team

Philippine Basketball:

Chot Reyes yields post to Yeng Guiao

September 11, 2018 – Manila Time

Philippine Basketball News 2018: Coach Chot Reyes has stepped aside from the Gilas Pilpinas program and yielded the national mentor post to Yeng Guiao.

Notes:

➤ Chot stated via his Instagram account, “I came out of retirement to coach Gilas because MVP (Manny V. Pangilinan) asked me back in October 2016. Amid my growing responsibilities in [TV5] and other big projects, I accepted, because I have complete trust in MVP’s judgment and more importantly because it was an opportunity to serve the country,”

➤ He added, “We have long worked for full support from all of Philippine basketball’s major stakeholders – from Coach Rajko Toroman’s time to my stint in 2013 to 2014, then Coach Tab Baldwin, until my current tenure. Now that the PBA has opened its doors fully to the SBP and the national team, it is time for me to step aside and contribute in a different capacity, focusing on the 2023 program.”

Reyes steered the Philippine basketball team in the following years and events:

YearBasketball EventRecord
2005FIBA Asia Champions Cup5th
2005William Jones Cup3rd
2005Brunei Sultan Cup1st
2007William Jones Cup3rd
2012William Jones Cup1st
2013FIBA Asia Championship2nd
2014FIBA Asia Cup3rd
2014FIBA World Cup21st
2014Asian Games7th
2017SEABA Cup1st
2017FIBA Asia Cup4th
2018FIBA World Asian Qualifiers4-2

➤ Reyes was recently suspended as coach of Gilas Pilipinas following the regrettable brawl between the Philippines and Australia. 10 Filipinos and 3 Aussies players were suspended as punishment by the FIBA governing body. Additionally, Reyes got suspended for one game, for supposedly inciting violence on court.

➤ Guiao was then named as temporary replacement coach pending Reyes’ ban. Consequently, Yeng’s coaching performance during the 2018 Asian Games increased the public clamor for him to permanently hold the national coach post. Guiao barely had a week of preparation, but led the ROS-Pilipinas team to a respectable 5th place finish.

➤ Yeng is now in the thick of preparing the Team Pilipinas basketball team as they battle a dangerous Iran national team tomorrow Thursday (September 13), for the continuation of the FIBA World Asian qualifiers.

➤ “Together with all the players and coaches who have sacrificed and put their careers on the line for flag and country, we wish coach Yeng and the current team great success, as they continue the World Cup journey. We are with you. Once Gilas, always Gilas,” Reyes reiterated.

➤ Chot’s stint as coach of the national team produced the best performance of the Philippine basketball team in three decades or so in the FIBA Asia Championships, FIBA Asia Cup, Jones Cup and the FIBA Worlds. The lone exception was the regrettable 7th place finish in the 2014 Asian Games.

Posted September 12, 2018 - Manila Time

Written by Rock Punzalan for Philippine Basketball News Team

2018 PBA Governors' Cup Schedule, Standings and Scores Update

Posted September 11, 2018 7AM – Last Update December 10, 2018 04:23PM

2018 PBA Governor’s Cup Schedule, Standings and Scores Update. Read the latest update on the PBA Philippine Basketball Association schedule, standings, venues, scores and recap. The list includes 12 PBA teams, namely Ginebra, Talk ‘N Text, San Miguel, Magnolia, Columbian, NorthPort, Rain or Shine, Alaska, NLEX, Meralco, Phoenix and Blackwater. The PBA is the premier and oldest professional basketball league in the Philippines. The first pro cage league formed in Asia and second oldest only to the NBA in the world.

2018 PBA Governors' Cup Standings

Finals Standings

alaska aces

1

Alaska loses Game 1

Alaska loses Game 2

Alaska wins Game 3

VS

2

magnolia hotshots

Magnolia wins Game 1

Magnolia wins Game 2

Magnolia loses Game 3

Semifinals Standings

barangay ginebra

1

Ginebra loses Game 1

Ginebra loses Game 2

Ginebra wins Game 3

VS

2

magnolia hotshots

Magnolia wins Game 1

Magnolia wins Game 2

Magnolia loses Game 3

alaska

2

Alaska loses Game 1

Alaska wins Game 2

Alaska wins Game 3

VS

1

meralco

Meralco wins Game 1

Meralco loses Game 2

Meralco loses Game 3

Quarterfinals Standings

san miguel beermen

O

Must win twice to advance

San Miguel loses, Eliminated

VS

1

alaska aces

Twice to Beat Advantage

Alaska Wins, advances to Semis

phoenix fuel masters

O

Twice to Beat Advantage

Phoenix loses 1, goes to knockout game

Phoenix loses Game 2, Eliminated

VS

2

meralco bolts

Must win twice to advance

Meralco Wins 1, goes to knockout game

Meralco Wins Game 2, proceeds to Semis

barangay ginebra

1

Twice to Beat Advantage

Ginebra Wins, advances to Semis

VS

O

nlex road warriors

Must win twice to advance

NLEX loses, Eliminated

blackwater elite

O

Must win twice to advance

Blackwater loses, Eliminated

VS

1

magnolia hotshots

Twice to Beat Advantage

Magnolia Wins, advances to Semis

Eliminations Standings

W L TEAM
9 2 Barangay Ginebra
8 3 Phoenix Fuelmasters
8 3 Magnolia Hotshots
8 3 Alaska Aces
7 4 Blackwater Elite
6 5 San Miguel Beermen
5 6 Meralco Bolts
5 6 NLEX Road Warriors
4 7 Talk 'N Text KaTropa
3 8 Rain or Shine Elastopainters
2 9 NorthPort Batang Pier
1 10 Columbian Dyip

2018 PBA Governors' Cup Schedule, Venues and Scores

Date: December 12, 2018
Venue: Araneta Coliseum
Winner: -

alaska

OO

VS

OO

magnolia

Date: December 9, 2018
Venue: Ynares Center
Winner: Alaska

alaska

100

Harris 36, Manuel 14, Enciso 12, Cruz 10, Banchero 6, J. Casio 4, Pascual 4, Galliguez 4, Teng 4, Andrada 2, Racal 2, Baclao 2, Potts 0, Exciminiano 0, Magat 0.

VS

71

magnolia

Travis 18, Barroca 13, Sangalang 7, Herndon 7, Mendoza 6, Dela Rosa 5, Abundo 4, Reavis 3, Jalalon 2, Lee 2, Melton 2, Ramos 2, Gamalinda 0, K. Pascual 0, Simon 0, Brondial 0.
Date: December 7, 2018
Venue: Araneta Coliseum
Winner: Magnolia

magnolia

77

Travis 24, Sangalang 11, Lee 8, Dela Rosa 7, Jalalon 7, Reavis 6, Melton 5, Simon 4, Brondial 3, Barroca 2, Pascual 0, Herndon 0.

VS

71

alaska

Harris 22, Manuel 10, Banchero 9, Racal 7, Enciso 6, Casio 5, Exciminiano 4, Teng 4, Cruz 2, Thoss 2, Galliguez 0, Baclao 0, Pascual 0.
Date: December 5, 2018
Venue: Mall of Asia
Winner: Magnolia

magnolia

100

Travis 29, Barroca 16, Lee 14, Sangalang 10, Herndon 9, Melton 7, Simon 4, Reavis 4, Mendoza 0, Dela Rosa 0, Brondial 0, Pascual 0.

VS

84

alaska

Harris 20, Banchero 12, Teng 10, Enciso 9, Casio 7, Manuel 6, Racal 6, Pascual 5, Thoss 3, Cruz 3, Galliguez 3, Andrada 0, Exciminiano 0, Baclao 0.

Date: November 17, 2018 - 7:00PM Saturday
Venue: Cuneta Astrodome
Winner: Meralco

alaska

99

Harris 27, Casio 14, Manuel 10, Teng 10, Racal 10, Banchero 9, Enciso 7, Baclao 4, Thoss 4, Pascual 4, Potts 0, Exciminiano 0.

VS

92

meralco

Durham 31, Hugnatan 13, Newsome 12, Amer 10, Salva 10, Lanete 7, Caram 7, Hodge 2, Tolomia 0, Faundo 0, Canaleta 0, Dillinger 0.

Date: November 16, 2018 - 7:00PM Friday
Venue: Ynares Center
Winner: Magnolia

ginebra

108

Brownlee 32, Aguilar 25, Tenorio 12, Thompson 12, Devance 11, Slaughter 7, Mercado 5, Mariano 2, Chan 2, Ferrer 0.

VS

112

magnolia

Travis 50, Sangalang 14, Lee 11, Jalalon 9, Barroca 8, Herndon 8, Simon 6, Dela Rosa 4, Reavis 2, Brondial 0, Melton 0.

Date: November 14, 2018 - 7:00PM Wednesday
Venue: Araneta Coliseum
Winner: Ginebra

ginebra

107

Brownlee 46, Thompson 15, Tenorio 14, Aguilar 11, Devance 8, Chan 5, Slaughter 3, Mercado 3, Caperal 0, Ferrer 0.

VS

103

magnolia

Barroca 19, Lee 17, Sangalang 16, Travis 12, Brondial 10, Jalalon 10, Dela Rosa 8, Simon 5, Reavis 3, Melton 3, Herndon 0, Gamalinda 0.

Date: November 13, 2018 - 7:00PM Tuesday
Venue: Mall of Asia Arena
Winner: Alaska

alaska

100

Harris 37, Enciso 23, Banchero 13, Manuel 7, Baclao 6, Racal 5, Casio 4, Exciminiano 3, Teng 2, Thoss 0.

VS

95

meralco

Durham 24, Salva 20, Amer 14, Hugnatan 12, Tolomia 10, Newsome 6, Caram 4, Canaleta 3, Faundo 2, Ballesteros 0, Dillinger 0.

Date: November 12, 2018 - 7:00PM Monday
Venue: Araneta Coliseum
Winner: Magnolia

ginebra

97

Brownlee 31, Aguilar 15, Tenorio 15, Slaughter 14, Mercado 7, Thompson 7, Mariano 4, Caguioa 2, Chan 2, Ferrer 0.

VS

101

magnolia

Travis 25, Sangalang 17, Lee 14, Dela Rosa 11, Barroca 9, Jalalon 8, Reavis 6, Simon 5, Melton 5, Herndon 1.

Date: November 11, 2018 - 6:30PM Wednesday
Venue: Ynares Center
Winner: Meralco

meralco

97

VS

92

ALASKA

Date: November 10, 2018 - 6:30PM Saturday
Venue: Ynares Center
Winner: Magnolia

magnolia

106

Travis 37, Lee 27, Melton 11, Sangalang 7, Dela Rosa 6, Barroca 6, Jalalon 5, Pascual 4, Herndon 3, Reavis 0, Brondial 0.

VS

98

ginebra

Brownlee 37, Aguilar 18, Tenorio 13, Slaughter 8, Thompson 7, Chan 5, Ferrer 4, Mariano 4, Mercado 2.

Date: November 09, 2018 - 7:00PM Friday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Meralco - OT Win

meralco

108

VS

103

phoenix

Date: November 07, 2018 - 7:00PM Wednesday
Venue: Cuneta Astrodome - Pasay
Winner: Alaska

san miguel

85

VS

96

alaska

Date: November 07, 2018 - 4:30PM Wednesday
Venue: Cuneta Astrodome - Pasay
Winner: Meralco

meralco

90

VS

74

phoenix

Date: November 06, 2018 - 7:00PM Tuesday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Ginebra

ginebra

111

J. Aguilar 18, Slaughter 16, Mercado 14, Brownlee 13, Chan 12, Mariano 8, Ferrer 7, Tenorio 7, Thompson 6, Caperal 5, R. Aguilar 3, Manuel 2.

VS

75

nlex

Fuller 25, Quinahan 9, Paniamogan 9, Galanza 7, Ighalo 6, Fonacier 5, Rios 4, Mallari 4, Miranda 3, Monfort 3, Baguio 0, Tiongson 0, Taulava 0, Tallo 0.

Date: November 06, 2018 - 4:30PM Tuesday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Magnolia

blackwater

99

Walker 18, Erram 15, Zamar 13, Maliksi 12, Belo 11, Digregorio 8, Sumang 7, Pinto 7, Javier 4, Al-Hussaini 4, Jose 0.

VS

103

magnolia

Lee 22, Travis 18, Sangalang 18, Simon 16, Barroca 9, Melton 8, Brondial 4, Dela Rosa 3, Reavis 3, Jalalon 2.

Date: November 03, 2018 - 6:45PM Saturday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Ginebra

ginebra

112

Brownlee 31, Slaughter 25, Thompson 11, J. Aguilar 10, Ferrer 9, Mariano 9, Tenorio 7, Mercado 4, Chan 3, Dela Cruz 3, R. Aguilar 0, Caperal 0, Manuel 0, Caguioa 0.

VS

93

talk 'n text

Blakely 23, Pogoy 22, Castro 12, Rosario 11, Reyes 8, Cruz 7, Trollano 4, Williams 2, Carey 2, Tamsi 2, Garcia 0, Golla 0, Paredes 0, Taha 0.

Date: November 03, 2018 - 6:45PM Saturday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Phoenix

phoenix

97

Abueva 25, Wright 23, Phelps 16, Revilla 11, Perkins 9, Chua 4, Jazul 4, Intal 3, Alolino 1, Wilson 1, Kramer 0.

VS

91

blackwater

Walker 21, Pinto 17, Zamar 12, Belo 10, Maliksi 9, Erram 9, Digregorio 7, Al-Hussaini 4, Jose 0, Sumang 0, Javier 2, Cortez 0

Date: November 03, 2018 - 6:45PM Saturday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Meralco

san miguel

81

Murphy 32, Cabagnot 16, Santos 11, Lassiter 8, Standhardinger 6, Pessumal 5, Nabong 2, Fajardo 1, Rosser 0, Ross 0, Vigil 0, Heruela 0.

VS

111

meralco

Durham 35, Hugnatan 19, Newsome 14, Amer 12, Hodge 9, Canaleta 8, Salva 6, Faundo 2, Jamito 0, Tolomia 0, Bono 0.

Date: November 03, 2018 - 4:30PM Saturday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Rain or Shine

nlex

101

Fuller 29, Galanza 14, Miranda 12, Paniamogan 11, Taulava 9, Fonacier 8, Tiongson 5, Mallari 4, Monfort 3, Quinahan 3, Rios 3, Baguio 0, Ighalo 0, Tallo 0, Marcelo 0.

VS

107

rain or shine

Tiu 30, Ponferada 13, Maiquez 12, Torres 12, Nambatac 10, Norwood 8, Yap 8, Daquioag 6, Onwubere 5, Borboran 3, Casino 0, Washington 0.

Date: October 28, 2018 - 6:45PM Sunday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Ginebra

ginebra

93

Brownlee 29, Aguilar 17, Slaughter 11, Mercado 9, Tenorio 9, Thompson 6, Mariano 6, Ferrer 3, Chan 3, Caperal 0.

VS

86

magnolia

Travis 30, Lee 21, Jalalon 12, Barroca 10, Herndon 5, Melton 3, Dela Rosa 2, Simon 2, Reavis 1, Ramos 0, Sangalang 0, Brondial 0.

Date: October 28, 2018 - 4:30PM Sunday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Alaska

alaska

95

Harris 27, Banchero 15, Teng 13, Manuel 12, Casio 11, Racal 9, Baclao 6, Enciso 2, Galliguez 0, Exciminiano 0, Thoss 0.

VS

85

northport

Woods 33, Pringle 15, Tautuaa 13, Anthony 10, Grey 4, Elorde 4, Guinto 2, Arana 2, Gabayni 2, Fortuna 0, Espinas 0, Javelona 0.
Date: October 27, 2018 - 6:45PM Saturday
Venue: Alonte Sports
Winner: San Miguel

rain or shine

97

VS

109

san miguel

Date: October 27, 2018 - 4:30PM Saturday
Venue: Alonte Sports
Winner: Blackwater

blackwater

120

VS

99

columbian

Date: October 26, 2018 - 7PM Friday
Venue: Ynares Center - Antipolo
Winner: Talk 'N Text

MAGNOLIA

116

Sangalang 28, Barroca 21, Lee 19, Travis 18, Jalalon 9, Melton 9, Reavis 4, Brondial 4, Herndon 2, Dela Rosa 2.

VS

103

tnt

Romeo 23, Rosario 21, Blakely 17, Castro 13, Cruz 8, Trollano 7, Pogoy 6, Williams 4, Carey 4, Reyes 0, Garcia 0, Golla 0.

Date: October 26, 2018 - 4:30PM Friday
Venue: Ynares Center - Antipolo
Winner: NLEX

nlex

116

Fuller 42, Quinahan 15, Ighalo 8, Galanza 8, Baguio 7, Tallo 7, Tiongson 3, Fonacier 2, Soyud 2, Taulava 0.

VS

110

alaska

Harris 35, Manuel 22, Casio 16, Enciso 10, Banchero 9, Racal 6, Teng 6, Baclao 4, Thoss 2, Pascual 0, Exciminiano 0.
Date: October 24, 2018 - 7PM Wednesday
Venue: Cuneta Astrodome
Winner: Phoenix

rain or shine

97

VS

103

phoenix

Date: October 24, 2018 - 4PM Wednesday
Venue: Cuneta Astrodome
Winner: San Miguel

san miguel

114

VS

107

northport

Date: October 21, 2018 - 7PM Sunday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon CIty
Winner: Meralco

rain or shine

82

VS

91

meralco

Date: October 21, 2018 - 4PM Sunday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon CIty
Winner: Alaska

alaska

116

VS

109

blackwater

Date: October 20, 2018 - 7PM Saturday
Venue: Calasiao Sports Complex
Winner: San Miguel

tnt

96

VS

107

san miguel

Date: October 19, 2018 - 7PM Friday
Venue: Ynares Center - Antipolo
Winner: Columbian

columbian

100

VS

84

rain or shine

Date: October 19, 2018 - 4PM Friday
Venue: Ynares Center - Antipolo
Winner: Meralco

meralco

94

VS

88

magnolia

Date: October 17, 2018 - 7PM Wednesday
Venue: Cuneta Astrodome
Winner: Alaska

alaska

104

VS

94

columbian

Date: October 17, 2018 - 4PM Wednesday
Venue: Cuneta Astrodome
Winner: Rain or Shine

rain or shine

120

VS

98

northport

Date: October 14, 2018 - 7PM Sunday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Meralco

nlex

105

VS

108

meralco

Date: October 14, 2018 - 4PM Sunday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Alaska

magnolia

83

VS

73

alaska

Date: October 13, 2018 - 7PM Saturday
Venue: Quezon Convention Center
Winner: Rain or Shine

ginebra

97

VS

104

rain or shine

Date: October 12, 2018 - 7PM Friday
Venue: MOA Arena - Pasay
Winner: Northport

northport

99

VS

94

meralco

Date: October 12, 2018 - 4PM Friday
Venue: MOA Arena - Pasay
Winner: San Miguel

san miguel

117

VS

100

phoenix

Date: October 10, 2018 - 7PM Wednesday
Venue: Cuneta Astrodome
Winner: Phoenix

nlex

97

VS

123

phoenix

Date: October 10, 2018 - 4PM Wednesday
Venue: Cuneta Astrodome
Winner: Magnolia

blackwater

99

VS

133

magnolia

Date: October 7, 2018 - 7PM Sunday
Venue: Sta Rosa Multipurpose Complex
Winner: Blackwater

rain or shine

93

VS

99

blackwater

Date: October 7, 2018 - 7PM Sunday
Venue: Sta Rosa Multipurpose Complex
Winner: Ginebra

meralco

105

VS

111

ginebra

Date: October 6, 2018 - 7PM Saturday
Venue: Ynares Center - Antipolo
Winner: Northport

northport

118

VS

101

columbian

Date: October 6, 2018 - 4PM Saturday
Venue: Ynares Center - Antipolo
Winner: Alaska

alaska

127

VS

119

san miguel

Date: October 5, 2018 - 7PM Friday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Ginebra

GINEBRA

106

VS

92

NLEX

Date: October 5, 2018 - 4:30PM Friday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Blackwater

BLACKWATER

94

VS

91

MERALCO

Date: October 3, 2018 - 7PM Wednesday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Alaska

RAIN OR SHINE

89

Belga 20, Ahanmisi 11, Daquioag 11, Norwood 10, Nambatac 10, Watson 10, Yap 9, Washington 4, Ponferada 2, Tiu 2, Torres 0.

VS

106

ALASKA

Harris 39, Manuel 16, Enciso 16, Banchero 16, Exciminiano 8, Teng 5, Baclao 4, Casio 2, Andrada 0, Racal 0, Pascual 0.

Date: October 3, 2018 - 4:30PM Wednesday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Magnolia

COLUMBIAN

95

Corpuz 20, Wright 19, King 12, McCarthy 12, Sara 7, Khobuntin 6, Gabriel 2, Escoto 2, Tubid 0, Ababou 0, Cabrera 0, Celda 0.

VS

113

MAGNOLIA

Travis 32, Barroca 16, Lee 13, Sangalang 11, Herndon 8, dela Rosa 7, Jalalon 6, Reavis 5, Melton 3, Mendoza 3, Simon 3, Brondial 2, Gamalinda 2, Ramos 2, Abundo 0, Pascual 0.

Date: September 30, 2018 - 6:45PM Saturday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Magnolia

MAGNOLIA

109

Lee 28, Travis 18, Sangalang 16, Melton 12, dela Rosa 10, Barroca 8, Jalalon 5, Simon 3, Ramos 3, Reavis 2, Brondial 2, Gamalinda 2.

VS

108

SAN MIGUEL

Murphy 37, Standhardinger 27, Lassiter 14, Santos 8, Nabong 6, Ross 6, Cabagnot 4, Pessumal 3, Heruela 3, de Ocampo 0.

Date: September 30, 2018 - 4:30PM Saturday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Talk 'N Text

NORTHPORT

102

Woods 19, Pringle 18, Grey 18, Tautuaa 18, Anthony 15, Javelona 9, Taha 4, Guinto 1, Fortuna 0, Elorde 0, Espinas 0, Arana 0.

VS

104

TALK 'N TEXT

Romeo 25, Blakely 23, Rosario 12, Cruz 11, Pogoy 10, Trollano 7, Garcia 6, Reyes 5, Williams 3, Carey 2.

Date: September 29, 2018 - 5:00PM Saturday
Venue: Cagayan de Oro CIty
Winner: Ginebra

PHOENIX

99

Wright 27, Phelps 23, Abueva 17, Perkins 13, Jazul 6, Chua 5, Intal 4, Alolino 2, Wilson 2, Revilla 0.

VS

101

GINEBRA

Brownlee 34, Devance 15, Thompson 12, Tenorio 10, Ferrer 8, Caperal 8, Mariano 6, Chan 4, Caguioa 4.

Date: September 26, 2018 - 7:00PM Wednesday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Magnolia

RAIN OR SHINE

76

VS

92

MAGNOLIA

Date: September 26, 2018 - 4:30PM Wednesday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: NLEX

NLEX

124

VS

106

BLACKWATER

Date: September 23, 2018 - 6:00PM Sunday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Ginebra

GINEBRA

110

Brownlee 29, Mariano 20, Devance 17, Tenorio 9, Caguioa 8, Ferrer 8, Chan 7, Caperal 6, Thompson 5, Manuel 1.

VS

102

SAN MIGUEL

Standhardinger 25, Santos 22, Ross 18, Reid 13, Cabagnot 10, Nabong 8, Pessumal 6, Ganuelas-Rosser 0, Heruela 0.

Date: September 23, 2018 - 4:30PM Sunday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Phoenix

MAGNOLIA

82

Travis 28, Jalalon 11, Barroca 11, Sangalang 11, Lee 8, Ramos 6, Dela Rosa 3, Gamalinda 2, Melton 2, Herndon 0, Pascual 0, Reavis 0, Brondial 0.

VS

95

PHOENIX

Phelps 36, Wright 13, Chua 12, Jazul 9, Revilla 9, Abueva 9, Perkins 7, Wilson 0, Intal 0.

Date: September 22, 2018 - 5:00PM Saturday
Venue: Passi City, Iloilo
Winner: Talk 'N Text

TALK 'N TEXT

110

VS

104

RAIN OR SHINE

Date: September 21, 2018 - 7:00PM Friday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Blackwater

BLACKWATER

124

Walker 39, Zamar 17, Pinto 15, Belo 14, Erram 13, Digregorio 10, Jose 6, Maliksi 6, Sumang 4, Cortez 0, Javier 0, Al-Hussaini 0.

VS

118

GINEBRA

Brownlee 41, Tenorio 17, Mariano 16, Chan 11, Thompson 9, Caperal 8, Devance 7, Ferrer 6, Caguioa 0.
Date: September 21, 2018 - 4:30PM Friday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: San Miguel

COLUMBIAN

119

Corpuz 28, Wright 22, King 22, McCarthy 18, Khobuntin 7, Escoto 6, Cabrera 5, Celda 2, Reyes 2, Sara 2, Gabriel 2, Cahilig 2, Tubid 1, Ababou 0.

VS

143

SAN MIGUEL

Santos 29, Lassiter 28, Standhardinger 21, Reid 16, Nabong 14, Cabagnot 12, Pessumal 11, Ross 7, Heruela 5, Vigil 0, Mamaril 0.
Date: September 19, 2018 7:00PM
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Phoenix

PHOENIX

96

Phelps 24, Wright 16, Abueva 16, Perkins 13, Chua 9, Revilla 8, Intal 6, Jazul 4, Mendoza 0, Wilson 0.

VS

86

MERALCO

Newsome 18, Durham 16, Lanete 11, Hugnatan 10, Caram 7, Salva 6, Amer 5, Sedurifa 3, Hodge 2, Atkins 0, Canaleta 0, Faundo 0.
Date: September 19, 2018 4:30PM
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Blackwater

NORTHPORT

111

Woods 31, Pringle 18, Anthony 13, Elorde 12, Arana 9, Tautuaa 8, Taha 6, Grey 5, Guinto 4, Fortuna 3, Espinas 2, Gabayni 0.

VS

113

BLACKWATER

Walker 24, Erram 19, Digregorio 19, Belo 13, Sumang 9, Pinto 8, Zamar 6, Javier 4, Palma 4, Al-Hussaini 3, Jose 2, Maliksi 2.
Date: September 5, 2018 7:00PM
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Ginebra

GINEBRA

104

Brownlee 27, Aguilar J 23, Tenorio 18, Slaughter 18, Ferrer 6, Thompson 4, Mariano 4, Caguioa 2, Chan 2.

VS

98

NORTHPORT

Pringle 34, Woods 28, Tautuaa 11, Anthony 9, Taha 6, Fortuna 5, Guinto 3, Grey 2, Espinas 0, Arana 0, Gabayni 0.
Date: September 5, 2018 4:30PM
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Blackwater

SAN MIGUEL

100

Reid 26, Standhardinger 20, Lassiter 13, Nabong 12, Cabagnot 12, Heruela 7, Ross 6, Santos 4.

VS

103

BLACKWATER

Walker 35, Digregorio 21, Pinto 15, Erram 10, Zamar 8, Maliksi 6, Jose 4, Al-Hussani 2, Belo 2, Sumang 0, Cortez 0.
Date: September 2, 2018 - 6:45PM Sunday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Ginebra

ALASKA

101

Manuel 28, Harris 23, Banchero 21, Baclao 10, Racal 7, Enciso 5, Casio 3, Magat 2, Exciminiano 2, Teng 0.

VS

109

GINEBRA

Brownlee 45, J. Aguilar 24, Ferrer 11, Slaughter 9, Thompson 8, Chan 5, Caguioa 4, Tenorio 3, Mariano 0.
Date: September 2, 2018 - 4:30PM Sunday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: Talk 'N Text

TALK 'N TEXT

118

Castro 25, Romeo 22, Pogoy 16, Semerad 15, Davis 11, Garcia 9, Rosario 7, Williams 4, Trollano 3, Carey 2, Cruz 2, Paredes 2, Reyes 0, Golla 0.

VS

114

COLUMBIAN

King 26, Wright 24, McCarthy 18, Escoto 15, Lastimosa 6, Camson 6, Ababou 5, Gabriel 4, Khobuntin 4, Cabrera 3, Reyes 2, Sara 1, Cahilig 0.
Date: September 1, 2018 - 6:45PM Saturday
Venue: Araneta Coliseum - Quezon City
Winner: San Miguel

SAN MIGUEL

125

Standhardinger 36, Reid 30, Cabagnot 23, Lassiter 14, Ross 9, Heruela 4, Ganuelas-Rosser 4, Santos 3, Nabong 2, Pessumal 0, Mamaril 0, Vigil 0.

VS

112

NLEX